• برابر با : Thursday - 21 September - 2023
3
معاون ورزش بانوان؛

برای توسعه ورزش بانوان استان حمایت همه دستگاه ها و شرکت ها نیاز است

  • کد خبر : 8386
  • 15 خرداد 1402 - 0:35
برای توسعه ورزش بانوان استان حمایت همه دستگاه ها و شرکت ها نیاز است
بعضی از بانوان به دنبال این هستند که فضای اختصاصی برای ورزش بانوان ایجاد شود.....

به گزارش پایگاه خبری آوای باغملک: معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان خوزستان گفت:اولویت ما در بخش بانوان فعال کردن ورزش همگانی است که می طلبد هیأت ورزش های همگانی،انجمن های ورزشی، اسکیت، آمادگی جسمانی و دیگر هیأتهای استان که در سطح همگانی فعال هستند تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا ظرفیت و شرایط لازم را در این بخش ایجاد نمایند.
سکینه ناصری مقدم اظهار کرد:با توجه به اینکه معاونت ورزش بانوان از سوی وزارت تعریف شده و در حال حاضر تغییراتی که در فدراسیون های ورزشی نیز ایجاد شده است،خیلی کمک کننده بوده به طوریکه سالهای پیش مربیان بین المللی در رشته های مختلف نداشتیم ولی چندین سال است که این اتفاق به نحو احسنت انجام می شود و قطعا در آینده نه چندان دور شاهد همکاری بانوان در فدراسیون های جهانی خواهیم بود که باعث می شود بانوان به جایگاه بالاتری دست پیدا کنند.

وی ادامه داد:یکی از چالش هایی که در بخش ورزش بانوان داریم اینست که در اماکن ورزشی ساعت های مرده که عمدتا در تایم صبح می باشد، برای بانوان در نظر گرفته می شود که بارها از روسای شهرستانها خواسته ایم ساعت های اختصاصی و مفیدی هم در تایم صبح و هم بعد از ظهر برای بانوان قرار دهند تا به راحتی بتوانند از این اماکن استفاده کنند. بسیاری از روسای شهرستانها دراین زمینه همکاری خوبی داشتند ولی در بسیاری از شهرستانها خیلی از رشته ها فعال نیستند و در بعضی از شهرستانها فقط یک رشته فعالیت دارد در صورتیکه ظرفیت بانوان در آن شهرستان خیلی بیشتر است.

ناصری مقدم با بیان اینکه بعضی از بانوان به دنبال این هستند که فضای اختصاصی برای ورزش بانوان ایجاد شود،افزود:اینکه یک مکان اختصاصی برای ورزش بانوان وجود داشته باشد خوب است ولی صرفا داشتن آن مکان در آن شهرستان مشکل را حل نمی کند چراکه بعد مسافت و اینکه همه بانوان بتوانند به آن مکان دسترسی داشته باشند،کمی سخت است بر همین اساس هدف ما اینست که بانوان بتوانند از تمامی فضاها و ظرفیت هایی که در شهرستانها وجود دارد،به نحو مطلوب استفاده نمایند.

وی گفت: اینکه در بخش ورزش قهرمانی کار کنیم و آمایش سرزمین را در شهرستانها انجام دهیم کار خوبی است اما می بایست ورزش همگانی آن رشته را نیز ببینیم.بسیاری از خانواده ها در شهرستانها این مطالبه را دارند که بتوانند فرزندانشان را در رشته های مختلف ثبت نام کنند ولی بعضا در بعضی از شهرستانها رشته های ورزشی که در آموزش و پرورش فعال هستند،در سطح عامه و عادی فعال نمی باشند که لازم است روسای شهرستانها به این مهم توجه داشته باشند و در این زمینه برنامه ریزی و هیأتهای شهرستانی را فعال کنند.

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان خوزستان تاکید کرد:با توجه به اینکه ابتدای سال است باید هدفگذاری در شهرستانها انجام شود تا این چالش ها در سطح شهرستانها حل شود. در بعضی از شهرستانها علی رغم پیگری های متعدد برخی از رشته های ورزشی که فعال هستند به تعداد کمی از مربیان و داوران محدود شده اند و بعضا یک نفر همزمان تمامی کارها را انجام می دهد.پیشنهاد ما اینست آن یک نفر مربی که در شهرستان حضور دارد به فکر این باشد که با برگزاری دوره های مربیگری و داوری تعداد علاقه مندان و مربیان و داوران را در سطح شهرستان ارتقا دهد.

وی در بخشی دیگر از سخنانش،عدم فعال بودن کمیته های مختلف را به عنوان چالشی در سطح بعضی از هیأتهای ورزشی عنوان کرد و گفت: بسیاری از فعالیت های هیاتها برعهده نایب رئیس می باشد،بر همین اساس روسا و نایب رئیسان هیأتها می بایست کمیته ها را فعال و از ظرفیت آنها استفاده نمایند تا افراد به راحتی بتوانند در بخش های مختلف نظارت و مدیریت کنند و جایگاه بانوان را توسعه دهند.

ناصری مقدم بیان کرد:یکی دیگر از چالش هایی که در ورزش بانوان با آن مواجه هستیم اینست که در استان خوزستان با توجه به شرایط اقلیمی حاکم و در فصل گرما بانوان نمی توانند در فضاهای آزاد ورزش کنند که نیاز است دستگاه های مختلف در این زمینه ورود کنند تا شرایط بهتری را برای آنها فراهم کنیم. یکی از مطالبات بانوان عزیز که بارها و بارها پیگیری کرده ایم، فعال کردن پارک بانوان می باشد و شرایط فعلی نمی تواند مطالبه آنها را تأمین کند بنابراین انتظارمان اینست شرایط لازم برای حضور بانوان در این مکان هر چه زودتر مهیا شود.

وی خاطرنشان کرد:مطالبه اصلی ما از رئیس جمهور محترم زمانیکه در استان حضور پیدا کردند،ایجاد یک مجموعه ورزشی که تمام امکانات را برای بانوان داشته باشد ،بود که ایشان قول هایی در این زمینه دادند و قرار است مساعدتهایی از طرف ایشان اتفاق بیفتد که شامل یک پیست سرپوشیده،مجموعه ورزشی چندمنظوره،سالن تمرینی،استخر و خوابگاه برای بانوان می باشد که در فاز نخست در شهرستان اهواز ایجاد خواهد شد و ان شاالله در فازهای بعدی تلاش می کنیم حداقل در چند منطقه استان این مجموعه ها را برای بانوان احداث نماییم.

ناصری مقدم عنوان کرد:خوشبختانه آئین نامه هیأتهای ورزشی تغییر کرده و جایگاه نایب رئیسان خیلی عوض شده است به طوریکه آنها در مجمع انتخاب رئیس رأی می آورند و به راحتی نمی شود آنها را جابه جا کرد بر همین اساس بانوان می بایست به خودباوری برسند و جایگاه خود را پیدا کنند.بسیاری از نایب رئیسان به دلیل اینکه فکر می کنند تصمیم گیرنده نهایی رئیس هیأت است خیلی به مسائل ورود نمی کنند که از روسای هیأتهای ورزشی خواهش می کنیم بر طبق آئین نامه مسائل بانوان را به نایب رئیسان محول کنند تا آنها نیز با فعال کردن کمیته ها بتوانند به نحو احسنت بخش بانوان را مدیریت کنند.

وی در ادامه به اعتبارات ورزش بانوان اشاره کرد و گفت:یکی از مهمترین موضوعاتی که در حوزه بانوان مطرح می باشد میزان اعتبارات اختصاص داده شده به این حوزه است، که بارها عنوان کردیم این صحیح نیست که بگوییم چند درصد اعتبارات برای بانوان باشد چراکه جامعه ما هم آقایان را شامل می شود هم بانوان و هر جایی که تیم بانوان وجود داشته باشد ما حمایت های لازم را خواهیم داشت ولی به طور کلی از اعتباراتی که به هیاتهای ورزشی می رسد حداقل ۳۵ درصد باید به ورزش بانوان اختصاص داده شود البته در بعضی از هیأتها که فعالیت بانوان بیشتر است درصد بالاتری به بانوان تعلق می گیرد.

معاون ورزش بانوان تصریح کرد:اعتباراتی که درنظرگرفته می شود فقط به عنوان کمک محسوب می شوند و روسای شهرستانها می بایست از ظرفیت های موجود در شهرستانها بیشترین استفاده را داشته باشند و از بانوان حمایت کنند، روسای هیاتهای ورزشی استان نیز از اسپانسرینگ استفاده نمایند و نیاز هست از طریق وزارت ابلاغ اعتبارات بیشتری به برسد تا ما هم بتوانیم بیشتر از بانوان حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه ما نیز تمام تلاشمان اینست تا از تمامی ظرفیت های مختلف استان برای افزایش این اعتبارات کمک بگیریم تا شرایط لازم برای بانوان فراهم شود،تاکید کرد: انتظار داریم شرکت های متمول و افراد خیر در سطح شهرستانها از ورزش بانوان حمایت کنند.ضمن اینکه جا دارد از ارگان ها و سازمان هایی که در بخش ورزش بانوان ورود و کمک کرده اند تا تیم هایی در لیگ برتر کشور داشته باشیم ،تشکر و قدردانی نمایم و امیدواریم این اتفاق به شکل بهتری ادامه پیدا کند تا از ظرفیت دیگر ارگان ها نیز در جهت توسعه ورزش بانوان استان استفاده کنیم.

ناصری مقدم خاطرنشان کرد:اگر همه سازمان ها و دستگاه های مختلف بتوانند متحدالشکل و هماهنگ در این زمینه کار کنند از موازی کار کردن و جزیره ای عمل کردن جلوگیری خواهد شد و رشد و توسعه بیشتر ورزش بانوان استان را در پی خواهد داشت. وی بیان کرد:در حال حاضر بعضی از ارگان ها و شرکت ها برای ورزش بانوان هزینه می کنند و تیم هایی را به مسابقات مختلف اعزام می کنند ولی اگر این هزینه ها با برنامه و زیر نظر اداره ورزش و جوانان انجام شود و آن ورزشکاری که در مسابقات حضور پیدا می کند در سطح هیأتهای ورزشی ما بیاید ،شاید بتواند به اردوهای تیم ملی راه یابد و به موفقیت بیشتری دست پیدا کند. معاون ورزش بانوان عنوان کرد:اگر درصدی از اعتباراتی که برای تیم های فوتبال و تیم های دیگری که بعضی از شرکت ها از آنها حمایت می کنند به ورزش بانوان اختصاص داده شود، شرایط بهتری برای دختران ما فراهم می شود و با حضور در مسابقات مختلف آمار دعوت شدگان به اردوهای تیم ملی، عضویت در تیم های ملی و مدال آوری افزایش پیدا می کند.

وی افزود: در سال گذشته در شورای ورزش استان مصوب شد تیم هایی که ظرفیت قهرمانی در بخش بانوان را دارند می بایست از طرف شرکت ها و دستگاه های مختلف مورد حمایت قرار بگیرند که امیدواریم مدیرعاملین و روسای شرکت ها نسبت به این امر مهم نگاه مثبت و توجه ویژه داشته باشند و سهم خود را به ورزش استان بپردازند.

ناصری مقدم گفت:اولویت ما در بخش بانوان فعال کردن ورزش همگانی است که می طلبد هیأت ورزش های همگانی، انجمن های ورزشی، اسکیت، آمادگی جسمانی و دیگر هیأتهای استانی که در سطح همگانی فعال هستند تمام تلاش خود را به کار بگیرند و ظرفیت و شرایط لازم را در این بخش ایجاد نمایند.

ناصری مقدم اضافه کرد: در سالهای قبل طبق برنامه ریزی که در بخش معاونت ورزش بانوان انجام شد، مسابقاتی را ویژه بانوان شاغل در سطح استان برگزار کردیم و مسابقات همگانی را در دستور کار قرار دادیم.در سال ۱۴۰۲ در تلاش هستیم با همکاری مسئولین ورزش بانوان شهرستانها ،نایب رئیسان هیأتهای ورزشی استان و شهرستانها بتوانیم ورزش بانوان را فعال تر کنیم و بانوانی که در خانه هستند و نیاز به فعالیت دارند را به سمت ورزش سوق دهیم و شرایط بهتری را برای آنها مهیا سازیم.

وی خاطر نشان کرد:در همین راستا نیز طرح های ملی از سوی وزارت به ما ابلاغ شده است که در دستور کار قرار دارد.یکی از این طرح ها دختران آفتاب است که با هماهنگی های به عمل آمده تلاش کردیم در یک دبیرستان شبانه روزی در شهرستان لالی یک فضایی را برای دختران که حداقل جمعیت آنان ۱۵۰ نفر است تجهیز کنیم تا بتوانند از ظرفیت این فضا استفاده نمایند. وی با بیان اینکه طرح پایش و ارتقای تندرستی زنان و دختران نیز در فاز نخست برای بانوان شاغل در اداره کل ورزش و جوانان اجرا شد،گفت: در فازهای بعدی این طرح،بانوان شاغل در ادارات و دستگاه های اجرایی استان پایش خواهند شد تا طبق شاخص های مختلف، سلامت آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد.همچنین یک طرح پیشنهادی در خصوص ورزش سالمندی از طرف معاونت ورزش بانوان وزارت قرار است به استانها ابلاغ شود تا بتوانیم شور و نشاط بیشتری در جامعه سالمندان و بانوان داشته باشیم.

ناصری مقدم خاطرنشان کرد:علاوه بر طرح های ملی که معاونت بانوان مکلف به انجام آنها می باشد، یکی از مهترین برنامه های ما در بخش قهرمانی حمایت از تیم های لیگی،ورزشکاران و قهرمانان است که انشاالله با همکاری هیأتهای ورزشی بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا نماییم.

وی در ادامه ساماندهی در شهرستانها را به عنوان یکی دیگر از اولویت ها برشمرد و بیان کرد:نداشتن مسئول ورزش بانوان یکی از چالش هایی است که در شهرستانها وجود دارد و با جدیت پیگیر این موضوع هستیم تا این مشکل را حل کنیم. معاون ورزش بانوان گفت: پایگاه قهرمانی و استعدادیابی استان در تایم صبح برای بانوان فعال می باشد از تمام ورزشکاران وقهرمانان دعوت می کنم تا با هماهنگی با هیأتهای ورزشی از این ظرفیت استفاده نمایند.

وی افزود:جناب آقای بنی تمیم مدیرکل محترم ورزش استان همیشه نگاه مثبت و ویژه ای به ورزش بانوان داشتند و عنوان کردند اگر در ورزش بانوان کار کنید ،ایده و برنامه داشته باشید درصد بیشتری از اعتبارات به بانوان اختصاص داده می شود. وی در پایان بیان کرد: از تمام پژوهشگران، اساتید دانشگاه، ورزشکاران ،مربیان، داوران، مطالبه گران و همه کسانی که می توانند در این مسیر کمک کنند ،دعوت می کنم با ما همراهی و همکاری نمایند تا بتوانیم به نحو شایسته از ورزش بانوان استان حمایت و جایگاه بهتری را برای آنها فراهم کنیم.

لینک کوتاه : https://avaybaghmalek.ir/?p=8386

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.